Hodowla kotów brytyjskich
MISIURNO


Strona główna
Home
Kotki
Females
Kocury
Males
Galeria
Gallery
Kontakt
Contact

Zdrowie kota
Cat health
Kocięta
Kittens for sale
Zakup kota
Buying a cat
Kot w domu
Adopting a cat
O rasie
About the breed




PIELĘGNACJA KOTA

Pielęgnacja kota to nie tylko dbałość o jego wygląd, ale także o zdrowie. Im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać kota do różnych zabiegów pielęgnacyjnych, tym łatwiej będzie nam je przeprowadzać na dużym kocie.
Wszelkie zabiegi takie jak obcinanie pazurków, wkraplanie kropli do oczu, czyszczenie uszu i zębów nie są lubiane przez naszych pupili. Niektórym kotom w ogóle właściciele nie są w stanie np. przyciąć pazurków i muszą zdać się na pomoc weterynarza.
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej jest przeprowadzać gdy nasz kot jest senny. Kota rozbawionego, szczególnie kociaka, będzie nam bardzo trudno utrzymać bez ruchu, a wtedy łatwo zrobić zwierzęciu krzywdę. Po wykonanym zabiegu dobrze jest nagrodzić kota przysmakiem, wtedy te przykre dla niego operacje będą mu się dobrze kojarzyć.

Kąpiel kota

Kot jest zwierzęciem bardzo czystym i sam doskonale dba o swoje futerko. Moim zdaniem kota niewychodzącego w ogóle nie powinno się kąpać. Wyjątkiem są sytuacje kiedy kotu przydarzy się mocno zabrudzić np. w czasie biegunki. Koty nie znoszą kąpieli i jest to dla nich ogromny stres i dyskomfort. Dlatego nie narażajmy swoich zwierząt bez ważnego powodu.

Jeżeli już musimy wykąpać kota to należy zrobić to w ciepłym pomieszczeniu. Jednej osobie trudno będzie jednocześnie przytrzymywać i myć kota, więc zapewnijmy sobie pomoc drugiej osoby. Najpierw dokładnie namaczamy futerko uważając żeby woda nie dostała się do uszu, oczu i nosa. Następnie myjemy szamponem przeznaczonym dla kotów i dokładnie spłukujemy. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć kota ręcznikiem, owinąć w ciepły kocyk do wyschnięcia. Dobrze jest wysuszyć futerko suszarką do włosów, ale niektóre koty panicznie boją się takiego sprzętu. Po kąpieli każdy kot jest niezadowolony ze zmiany swojego zapachu, dlatego sam jeszcze raz dokładnie czyści językiem całe futerko. Polecam podanie kotu profilaktycznie pasty odkłaczającej.

Pielęgnacja sierści

Koty krótkowłose nie wymagają częstego czesania. Wielu hodowców uważa, że kota brytyjskiego nie powinno się w ogóle czesać z powodu ich delikatnego podszerstka. Wystarczy usuwanie martwych włosów za pomocą mokrej szmatki lub gumowej rękawicy. Koty długowłose trzeba czesać codziennie, gdyż długa sierść nieszczotkowana może szybko się skudłacić. Sierść należy szczotkować z włosem i pod włos przez co stanie się puszysta.
Szczotkowanie to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, redukujemy w ten sposób ilość połykanej przez kota sierści.

Obcinanie pazurów

Jednym z trudniejszych zabiegów jest skrócenie kotu pazurów. Jeżeli nie przyzwyczaimy naszego pupila do tego za młodu, to potem obcięcie pazurków będzie bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe. Niektórzy właściciele w tym celu udają się do weterynarza, gdyż sami nie umieją lub nie są w stanie tego zrobić. Każda wizyta zwierzęcia u weterynarza jest dla niego stresująca, niektóre wręcz panicznie się jej boją, szczególnie te, które przeszły jakieś bolesne zabiegi. Dlatego nie narażajmy naszego kota na dodatkowy, niepotrzebny stres.

Po co kotu obcinać pazury
Długie i ostre pazury to zmora dla naszych mebli i rąk. Dla kota - niebezpieczeństwo zaczepienia i niemożność uwolnienia pazura. Kot będzie próbował za wszelką cenę wyciągnąć pazur i może dojść do rozerwania poduszeczki.

Obcinanie pazurów to trudny zabieg i najlepiej gdyby ktoś nam pokazał jak to robić (hodowca lub weterynarz). Jeżeli sprawimy zwierzęciu ból poprzez nieumiejętne wykonany zabieg, to kot dokładnie to zapamięta i później będzie się bronił i uciekał na sam widok obcinaczki. Najlepiej żeby obcinanie pazurów przeprowadzała osoba, do której kot ma pełne zaufanie. Najczęściej jest to osoba, którą kot sobie "wybrał" i której wierzy, że z jej strony nie spotka go żadna krzywda.

Żeby skrócić kotu pazury najlepiej położyć go sobie na kolanach brzuszkiem do góry. Jedną ręką naciskamy delikatnie poduszeczkę łapki żeby wysunął się pazur a drugą obcinamy. Skracamy tylko zakrzywioną końcówkę, miejsce które jest pozbawione unerwienia (różowa tkanka widoczna wewnątrz pazurka). Nie zapomnijmy o bocznych pazurkach na przednich łapkach (w miejscu naszego kciuka).
Bardzo ważna jest przy tym zabiegu nasza stanowczość. Wyrywającego się kota należy siłą przytrzymać i nie zwracać uwagi na jego protesty. Kot musi wiedzieć, że nie ma od tego ucieczki, musi znieść ten zabieg od początku do końca. Żeby złagodzić trochę przykrości tej operacji dobrze jest cały czas łagodnie do kota przemawiać.

kot brytyjski

Pielęgnacja oczu

Niewielkie ilości wydzieliny z oczu nie są niepokojącym objawem i należy je usuwać wacikiem nasączonym w soli fizjologicznej lub esencji herbacianej. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do trwałych odbarwień futerka pod oczami, co wygląda nieestetycznie.

Higiena uszu

Do czyszczenia uszu kota najlepiej nadaje się… drugi kot. Zrobi to dokładnie i fachowo. Jeżeli mamy tylko jednego kota, to my musimy zadbać o czystość jego uszu, sam sobie z tym nie poradzi. Można to zrobić miękkim wacikiem lub patyczkiem nasączonym w wodzie z mydłem. W przypadku znacznego zabrudzenia można wpuścić do ucha dwie-trzy kropelki rozgrzanej płynnej parafiny lub olejku dla dzieci. W celu lepszego rozprowadzenia parafiny masujemy delikatnie ucho i czekamy kilka minut na rozpuszczenie się zaschniętej woskowiny którą usuwamy wacikiem lub patyczkiem. Nie wkładamy patyczka do otworu w uchu, czyścimy tylko zewnętrzne powierzchnie.
Zaniedbanie tego zabiegu prowadzi do infekcji i stanów zapalnych ucha.

Pielęgnacja zębów

Zęby kota mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Kamień taki podrażnia dziąsła i czasem może doprowadzić do stanu zapalnego. Usunięcie kamienia przeprowadza weterynarz w znieczuleniu ogólnym. Dlatego warto zadbać o zęby naszego kota. Podawanie kotu karmy suchej (tzw. chrupek) w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu kamienia. W sklepach zoologicznych możemy także kupić specjalistyczne karmy które redukują kamień nazębny. Koty karmione wyłącznie mokrym pokarmem powinny mieć myte zęby pastą i szczoteczką. Nie należy używać do tego celu past dla ludzi, bo mogą zawierać szkodliwe dla kota składniki.





Strona główna
Home
Kotki
Females
Kocury
Males
Galeria
Gallery
Kontakt
Contact

Zdrowie kota
Cat health
Kocięta
Kittens for sale
Zakup kota
Buying a cat
Kot w domu
Adopting a cat
O rasie
About the breed